LOGO.jpg

Charakteristika kudlanek

Samec gongylus gongylodes - detail vybarvení vnitřní strany lapavých nohou.
Samec gongylus gongylodes - detail vybarvení vnitřní strany lapavých nohou.

Kudlanky dorůstají velikosti od 0,8 do 25 cm, nejčastěji však 5 – 10 cm. Samice jsou mohutnější, žijí déle a ve stádiu nymfy se svlékají vícekrát než samci. Samci mají zpravidla křídla delší než tělo a lépe létají. Co se týče jejich potravních návyků, jsou výhradně dravé. Můžeme je poznat podle typických loupeživých nohou (tzv. femoro – tibiálního typu), kterými loví svoji kořist. Dále jsou kudlanky charakteristické dlouhou hlavohrudí, velice pohyblivou hlavou, velkýma složenýma očima. Podle významného britského entomologa McGavina jsou kudlanky jediným zástupcem hmyzu, který se dokáže ohlédnout přes rameno. Mezi složenýma očima se nacházejí dobře viditelná, do trojúhelníku uspořádaná, temenní očka (ocelli), která pravděpodobně umožňují kudlance vnímat rozdíl mezi světlem a tmou. Chůze a držení těla kudlanek zajišťují zadní dva páry nohou. Přední pár nohou je držen v typické „modlivé“ nebo „prosebné“ poloze a představuje útočný orgán neobyčejné výkonnosti. Přední končetina je po celé své spodní straně vybavena ostny, které znesnadňují kořisti útěk. 
Zbarvení kudlanek se liší nejen mezi jednotlivými druhy, ale i mezi zástupci stejného druhu. Nejčastěji se vyskytuje zbarvení hnědé nebo zelené. Mnohé druhy mají pestře zbarvená křídla s tmavými oky sloužícími k zastrašení nepřítele. Tělo kudlanek chrání jemná, tenká kutikula, na které mohou být utvořeny výrůstky různých tvarů. Stejně jako u strašilek se můžeme při větrném počasí setkat s kývavými pohyby tělem, které napodobují přirozené pohyby vegetace. Ve volné přírodě mají kudlanky velký počet predátorů, ať už jde o příslušníky svého druhu, jiné druhy hmyzu a nebo obratlovce. Jejich nejdokonalejší obranou je zbarvení, které umožní kudlance splynout s okolím a nebýt tak predátorem vůbec objevena, případně jej při obranném postoji (kdy roztáhne pestře zbarvená křídla, vztyčí a vytočí vnitřní barevně zdobené strany lapacích nohou) dokáže i zastrašit. Mezi další významné obranné mechanismy kudlanek patří také aktivní let, úskok nebo útok lapacíma nohama. Svoji kořist kudlanky nijak aktivně nevyhledávají (kromě několika málo pozemních druhů), vyčkávají maskovány na vhodném místě, kde čekají než se kořist přiblíží na dosah. V tuto chvíli bleskově zaútočí a během několika setin sekundy uchvátí kořist předním párem nohou. Po uchopení kořisti se zpravidla kudlanka zavěsí „vzhůru nohama“, tak aby váha kořisti neležela na těle a končetinách kudlanky.
Sphodromantis lineola v obranném postoji
Sphodromantis lineola v obranném postoji
Pnigomantis medioconstricta nymfa krásně zbarvené samice
Pnigomantis medioconstricta nymfa krásně zbarvené samice


Na území České republiky se vyskytuje pouze jeden druh kudlanek a to kudlanka nábožná (Mantis religiosa), která je však chráněna zákonem, proto se v chovech příliš neobjevuje, více se dnes chovají druhy tropické. Mezi tyto druhy se řadí široká škála kudlanek, které jsou různě náročné na chov, některé jsou velice vhodné a lákavé i pro teraristy začátečníky (rod Sphodromantis, Hierodula) a naopak se mezi ně řadí i několik druhů, které jsou i pro zkušené teraristy velkým chovatelským oříškem.
Ameles spallanzania, samice v obranném postoji
Ameles spallanzania, samice v obranném postoji
Samice Deroplatys dessicata v obranném postoji
Samice Deroplatys dessicata v obranném postoji
Idolomantis diabolica, samice L6 v obranném postoji
Idolomantis diabolica, samice L6 v obranném postoji
25.04.2015 22:01:28
koumantis
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one