LOGO.jpg

Rozmnožování

Nejpozoruhodnější součástí života kudlanek je bezesporu jejich rozmnožování. Vše začíná v momentě, kdy samička začne uvolňovat druhově specifické samičí pohlavní feromony do vzduchu. Zaujímá přitom speciální postoj, jenž umožňuje správné uvolňování feromonů. Křídla při tom zdvihá nahoru a zadeček stáčí směrem dolů, tak aby byl vystavený větru. Samec přitahován těmito pachovými signály se může opatrně přibližovat až několik hodin. Musí být velice opatrný, neboť hrozí velké riziko, že jej samice napadne ještě před kopulací. Po obletování okolo samičky se nepozorovaně přiblíží a ve správném okamžiku rychlým skokem dosedne na samiččin hřbet, zaujme vzpřímenou polohu a třením tykadly o hrudní články se snaží samičku uklidnit. Aby se dostal k pářícímu orgánu samice, musí stočit konec svého zadečku, kde se nachází jeho pohlavní ústrojí, pod zadeček samice. Po celou dobu spojení kudlanek vytváří sameček malý spermatofor obsahující spermie, který při „vyvrcholení“ umístí na bázi kladélka samičky. Po celou dobu pářícího aktu, který trvá většinou přes 12 hodin (záleží na druhu), je samec neustále v nebezpečí. Stačí malá nepozornost a velmi snadno se stane obětí samice, která zpravidla uchopí samce za hlavou, od které jej začne požírat. Odstraní tím i nervovou zauzlinu, která je nadřazená koordinačnímu centru kopulačních pohybů, umístěnému v posledním nervovém gangliu na zadečku, což má za následek zvýšení intenzity pohybů a nejspíš i úspěšnější předání spermatoforu. Vzhledem k tomu, že kudlanky nemají všechny 4 hlavní nervové uzly jen v hlavě, ale i v místech, kde se nohy připojují k tělu, nemá odstranění hlavy a lapacích nohou na funkce potřebné k páření žádný škodlivý vliv. Bezhlavý sameček může žít ještě dva dny. kdy je schopen nejen reakce na dotek, ale dokonce může oplodnit i další samici.
Snahy samce Deroplatys dessicata
Snahy samce Deroplatys dessicata
Páření Popa spurca
Páření Popa spurca


V chovu kudlanky necháváme pářit až ve chvíli, kdy jsou samec i samice pohlavně dospělí, což je zpravidla několik týdnů (záleží na druhu) po posledním, adultním, svleku. Před pářením se doporučuje samce i samici řádně nakrmit, aby se minimalizovalo riziko, že se vzájemně budou považovat za kořist. Pokud chceme samci poskytnout co nejvyšší šanci na únik po páření, je nejlepší k samotnému aktu použít buď terárium větších rozměrů nebo větve předem připravené v uzavřené místnosti. Pokud je samice během páření nervózní, je možné ji pinzetou podávat potravu i v průběhu kopulace. V případě, že o sebe vybraný pár nejeví zájem, je možné páření uspíšit, např. nechat samici projít se okolo samce (pokud je samec připravený k páření,  začne vibrovat tykadly a samici upřeně pozorovat). Výjimečně pomalému nebo zaostalému samci lze k páření dopomoci i tak, že se před ním pokusíte samici krmit nebo s ní jakkoli manipulovat. Samec poté pozná, že samice není nebezpečná, protože se zaobírá jiným podnětem (např. kořistí). Pokud samec ani po těchto pokusech neprojeví zájem, je lepší páření o několik dní odložit, protože jeden z partnerů zřejmě ještě není na páření připraven.
Několik druhů kudlanek je schopno i partenogenetického rozmnožování. Po určité době od úspěšného páření (1 hodina až po několik týdnů - opět záleží na konkrétním druhu) začne samička vytvářet kokon (ootéku), který může dosahovat až 7 cm na délku a průměru až 3 cm (každý druh má specifickou velikost, tvar i barvu kokonu). Dobře krmená kudlanka dokáže vytvořit několik (některé druhy až 20) ooték za život, přičemž každá z nich obsahuje 15 - 300 vajíček. Hotový kokon přemístíme do jiné nádoby, kde se při optimální vlhkosti a teplotě za 1 - 3 měsíce vajíčka vylíhnou.
Páření Polyspilotta griffinii
Páření Polyspilotta griffinii
Páření Hierodula patellifera
Páření Hierodula patellifera
Páření Gongylus gongylodes
Páření Gongylus gongylodes
Uvolněný spermatofor, při nevydařeném páření D.dessicata
Uvolněný spermatofor, při nevydařeném páření D.dessicata
Páření Ameles spallanzania
Páření Ameles spallanzania
25.04.2015 22:03:12
koumantis
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one